Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Papež přijal nositele Ratzingerovy ceny

21. 11. 2017

Papež František přijal v sobotu tři nositele Ratzingerovy ceny, kteří byli oceněni v tomto roce. Cenu obdrželi katolický teolog Karl-Heinz Menke z bonnské univerzity, protestantský teolog Theodor Dieter z Institutu pro ekumenický výzkum ze Štrasburku a pravoslavný hudební skladatel Arvo Pärt. Cenu uděluje Vatikánská nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. za vědecký přínos v oblasti biblické exegeze, patristiky nebo fundamentální teologie.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Benediktinské arciopatství v Praze-Břevnově má 61. opata

21. 11. 2017

Kapitula Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově dne 21. listopadu 2017, za předsednictví P. Edmunda Wagenhofera, praesese Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha, zvolila 61. opata břevnovského kláštera. Stal se jím dosavadní převor-administrátor opatství P. Petr Prokop Siostrzonek.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. listopadu 2017

20. 11. 2017

Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež ke dni chudých: Otevírají nám cestu do nebe

20. 11. 2017

Za účasti čtyř tisíc chudých lidí sloužil papež František mši ve svatopetrské katedrále při příležitosti Světového dne chudých, který se vůbec poprvé připomínal uplynulou neděli. Svatý otec ho vyhlásil během Svatého roku milosrdenství a pověřil jeho organizací Papežskou radu pro novou evangelizaci. Po skončení mše papež František pozval všechny přítomné na slavnostní oběd do auly Pavla VI.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Na sochy pro Velehrad poslali lidé už čtvrt milionu

20. 11. 2017

Veřejná sbírka, kterou pro účely pořízení a osazení nových soch sv. Cyrila a Metoděje v poutním areálu na Velehradě vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké, pokračuje. Na kontě se dosud sešlo téměř čtvrt milionu korun.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Vatikán vyzývá k jadernému odzbrojení

16. 11. 2017

V závěru sympozia o jaderných zbraních, které se uskutečnilo uplynulý víkend ve Vatikánu, vyzval Svatý stolec k úplnému jadernému odzbrojení. Dvoudenní setkání navštívilo jedenáct nositelů Nobelových cen míru, představitelé OSN i NATO a zástupci nadací či nevládních organizací. Se svým projevem na něm vystoupil také papež František.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Paul Gallagher: Klimatické dohody jsou jenom začátek

15. 11. 2017

V těchto dnech se koná v Bonnu klimatická konference, které se účastní i vatikánský ministr zahraničí Paul Gallagher. Ten v jejím průběhu vyzval politické a náboženské představitele, aby společně s občany a se sdruženími spojili síly v ochraně životního prostředí.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

V neděli proběhne první Světový den chudých

15. 11. 2017

V neděli 19. listopadu si církev připomene první Světový den chudých. Papež v něm i v předcházejících dnech vybízí věřící k setkávání s chudými a ke společné účasti s chudými na mši svaté a u stolu. Chudoba je podle Františka srdcem evangelia. Mottem události je věta: Nemilujme slovy, nýbrž činy.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Láska nedovoluje žádné alibi. Poselství papeže k 1. dni chudých

15. 11. 2017

Uveřejňujeme poselství papeže Františka k 1. Světovému dni chudých, který si bude církev připomínat 19. listopadu 2017. Tématem dne je výzva: Nemilujme slovy, ale skutky.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Vychází kniha objasňující smrt Jana Pavla I.

15. 11. 2017

V Itálii vychází kniha objasňující náhlé úmrtí papeže Jana Pavla I. v roce 1978. Dílo z pera novinářky a vicepostulátorky procesu blahořečení papeže Stefanie Falascové podrobně rekonstruuje poslední chvíle života Albina Lucianiho na základě dokumentů, svědectví a lékařských zpráv. Podle knihy zemřel Luciani přirozeným způsobem na srdeční selhání.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve