Časopis MOZAIKA - květen 2018
ČASOPIS MOZAIKA
05 / 2018
D U C H O V N Í P R O G R A M
MNICHOVICE (kostel Narození P. Marie)
Mše sv.: Út, St, Pá - 17,30 hod., Ne - 8,30 hod. o prázdninách jen Pá a Ne
Sv. zpověď: půl hodiny před mší svatou
Růženec: půl hod. před mší sv., 1. a 3. So - 10,30 velký s rozjímáním a písněmi
Adorace: první neděli - 15,00 - 16,00 hod., každý pátek - 15 min. po mši svaté
Náboženství: na faře Pá - 14 a 18,15 h. (školní děti);
So 10 hod. (předškolní s doprovodem)
Náboženství pro dospělé: St - 15 min. po mši svaté
Sv. křest: příprava rodičů So - 14,00 hod. Katechumeni: St večer
Svátost manželství: příprava Pá - 19,00 hod., po dohodě i jindy
Večerní chvály: Út - při mši svaté Úklid kostela: So - 13 hod.
Návštěva kněze u nemocných a zesláblých stářím: dle dohody s knězem
CHOCERADY - (kostel Nanebevzetí Panny Marie) Mše sv.: So - 16,30 h. Růženec: půl hod. před mší sv. Náb.: po mši sv. a St 14,30 h. adorace 14,30 h. KOMORNÍ HRÁDEK - (kaple Nejsvětější Trojice) Mše sv.: Ne (Nejsvětější Trojice) - 15 h. KOSTELNÍ STŘÍMELICE - (kostel sv. Martina) Mše sv.: kolem 5. 7. - 11 h. Poutní mše sv.: So kolem sv. Martina 11 h. ONDŘEJOV - (kostel sv. Šimona a Judy) Mše sv.: So - 18,30 h. Růženec: Ne - 18,30 h. a před mší sv. Náb.: St 13,45 h. Modlitby taťků: Pá - 21 hod. STRANČICE - (kaple sv. Anny - mimo zimní období) Mše sv.: druhá Ne 15,00 h. STRUHAŘOV - (zasedací síň na OÚ) Mše sv.: čtvrtá Ne - 15,00 h. |
ZVÁNOVICE - (kaple sv. Jana Nepomuckého) Mše sv.: 1. Čt - 15,00 h. Do farnosti Mnichovice patří: Božkov, Habr, Hradové Střímelice, Hvězdonice, Chocerady, Kaliště, Klokočná, Komorní Hrádek, Kostelní Střímelice, Lukavice, Menčice, Mnichovice, Myšlín, Ondřejov, Ostředek (místní část Vráž), Poddubí, Strančice, Struhařov, Vestec, Vlkovec, Vodslivy, Všestary (část), Všešimy, Zvánovice |
HRUSICE (kostel sv. Václava)
Mše svatá: Ne - 10,30 hod.
Sv. zpověď a minináboženství: po mši sv., Adorace: třetí neděli - 15,00 - 16,00
Večerní chvály: 1. pondělí - 20,15 hod. - Za mír v rodinách a ve světě
Náboženství dětí: St 17,30
SENOHRABY - (kaple sv. Vojtěcha) Modlitební setkání Čt - 18 h.
Mše sv.: čtvrtý Čt 18 h.
Do farnosti Hrusice patří: Hrusice, Hrušov, Lensedly, Mirošovice, Senohraby, Třemblat a Turkovice.
Ostatní: dle dohody s knězem po mši svaté nebo na adrese:
Římskokatol. farnost Masaryk. nám. 1, 251 64 Mnichovice, tel:323 640 737
Slovo duchovního otce
KMEN A RATOLESTI
Je hezké, když se děti, vnoučata, pravnoučata sejdou u svých rodičů, prarodičů, praprarodičů jako ratolesti u svého kmene, z kterého pocházejí, třeba při zlaté svatbě.
Ještě lepší je setkání duchovní u svého duchovního kmene, kterým je Kristus, ze kterého jsme se narodili v den svého svatého křtu.
Ideální je, když je oboje spojeno, pokrevní i duchovní příbuzenství. Někdy se však stane, že některá ratolest uschne. Vzpomínám, jak jednou přišla maminka žádat o svatý křest dcerky. Stěžovala si na mého předchůdce, že jí nazval suchou větví. Proč? Protože nechodila ke svátostem. Já jsem dal svému předchůdci za pravdu a ona se urazila…
Ve svatém křtu jsme naroubováni na kmen, kterým je Kristus. Když se staneme suchou ratolestí, znovu můžeme ožít ve svaté zpovědi.
Nejde ani tak o to, co všechno si pamatujeme z náboženství, z kázání, z internetu, jako spíše o to, zda žijeme s Bohem. Zda jsme živou ratolestí na stromě církve.
Panna Maria byla tou nejlepší ratolestí na stromě Božím. A když se stala Matkou Boží, má sama tu nejlepší ratolest, kterou je Kristus. Matky, které se chlubí svými ratolestmi, co všechno umí, třeba i cizí řeči, by si měli klást otázku, zda jsou jejich děti živými ratolestmi na stromě církve.
Kéž naše spojení s Kristem je živé, jako živá ratolest naroubovaná na Krista.
P. Ivan
Ze života farností
21. 4. byli v Hrusicích pokřtěni Klára a Petr Menzelovi z Kostelních Střímelic.
22. 4. byla v Mnichovicích pokřtěna Markéta Irena Jitka Rybáková ze Strančic.
Na 5. neděli v měsíci 29. 4. byla v Ondřejově od 15 hod. hojně navštívená půlhodinová adorace. Potom Piknik na ondřejovské faře v režii MUDr. Matúše Bašovského.
29. 4. P. Ivan v Ondřejově navštívil se sv. přijímáním paní Miluši Vávrovou, která se po dlouhé nemoci vrátila domů.
Potom jel ještě na Vojkov za paní Vlastou Horálkovou, která je od 2. 5. v charitním domě v Mukařově. Je spokojená, že může být téměř denně na mši svaté.
8. 5. byla v Mnichovicích ranní mše svatá, jako každý rok, za padlé v 1. a 2. světové válce. Po mši svaté pak byla vzpomínka s uložením věnců u pomníku padlých.
19. 5. byli v pražské katedrále přijati mezi katechumeny dva z našich farností - paní Jana Menzelová z Kostelních Střímelic a Leonard Mentzl z Mirošovic. Další kandidátka Tereza Javůrková z Chocerad bude přijata v nejbližších dnech ve farnosti.
20. 5. byla v Mnichovicích pokřtěna Nela Marie Vaňková.
Svatý Otec František rozhodl o zavedení nového mariánského svátku, který budeme slavit na pondělí svatodušní. Budeme si vždy připomínat Pannu Marii, Matku Církve.
24. 5. bylo v Ondřejově rozloučení s paní Marií Švandovou z Ondřejova. Jelikož jsme měli farní pouť na Klokoty, ochotně P. Ivana zastoupil P. Radim Cigánek ze Sázavy. Mše svatá za ni bude v Ondřejově také v sobotu 26. 5. v 18,30 hod.
27. 5. bude poutní mše svatá na Komorním Hrádku v 15 hod. Proto není ten den odpoledne mše svatá ve Struhařově.
Po Velikonocích začaly mše svaté ve Strančicích. Na první nedělní mši svaté byla hezká návštěva - 18 věřících. Májové pobožnosti mají účast výrazně slabší. Bylo to způsobeno i volnými dny 1. a 8. května.
Největší svátky v roce se nazývají Božími Hody - Boží Hod vánoční, Boží Hod velikonoční a Boží Hod svatodušní.
Na Hod Boží svatodušní si připomínáme seslání Ducha Svatého, jeho Dary, případně jeho Ovoce.
Po Nanebevstoupení Páně se apoštolové 9 dní modlili s Pannou Marií. Pak se objevily nad jejich hlavami ohnivé plaménky. Ještě větší proměna byla ta, že v jejich srdci začal hořet plamen lásky. Přestali se bát, měli odvahu říkat před židy: „Vy jste ho ukřižovali.“ Víme, jak dopadl svatý Štěpán, který byl za podobné řeči ukamenován. Mučednictví apoštolů bylo ponecháno na pozdější dobu.
Známe 9 plodů Ducha Svatého - Gal. 5,22 (1. láska; 2. radost; 3. pokoj; 4. shovívavost; 5. vlídnost; 6. dobrota; 7. věrnost; 8. tichost a 9. zdrženlivost).
Nemusíme mít v duši na 100 % všechny tyto plody, třeba jen jeden. Nový pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer při svěcení říkal: „Mám v srdci POKOJ“ - také my bychom měli mít v srdci aspoň jeden z plodů.
Různé
Církev je rozdělena na diecéze. V čele každé diecéze stojí biskup. Hodně mu pomáhá či jej zastupuje generální vikář. Ještě větší pomoc generálního vikáře je, když je vysvěcen na biskupa. Tak se tomu stalo v pražské arcidiecézi 19. 5.
Před 10 hod. vyšel z Arcibiskupského paláce dlouhý průvod kněží a biskupů do katedrály za zpěvu litanií. Při svěcení se zpívali litanie ke svatým, byl tam i svatý Sidonius (= česky Zdenek). Mnozí mohli sledovat tuto událost v televizi NOE, lepší je ale být při tom. Je to asi tak, jako když se díváme v televizi na fotbal nebo hokej, lepší je, když můžeme být na stadionu, být při tom. Prožitek při mši svaté s biskupským svěcením je mnohem hlubší, jsme propojení např. svatým přijímáním. Je to výhoda, když zdravotně postižení nemohou chodit do kostela, ale mohou sledovat mši svatou alespoň na dálku z domova. Ale u zdravých to je možná někdy i z pohodlnosti, zvláště ve všední dny, kdy se kostely vyprazdňují.
Tato mimořádná událost je příležitostí pro kněze, aby se viděli třeba i po mnoha letech. Byli zde kněží nejen z pražské arcidiecéze, ale i z hradecké, brněnské aj., protože nový biskup Zdenek Wasserbauer pochází z českomoravské Vysočiny. Spolusvětitelem byl proto i brněnský biskup Vojtěch Cikrle a hradecký biskup Jan Vokál.
Podle podkladů nového biskupa je autorem biskupského znaku Jan Oulík. Ve zlatém štítě se nachází černý kříž, symbol Kristovy smrti, který prozařují zlaté paprsky vzkříšení. Z červeného srdce, symbolu Boží lásky a milosrdenství vystupují a do celého světa se rozlévají 4 červené plameny - které představují také 4 evangelisty a apoštolský zápal. Černá a zlatá jsou rovněž barvami pražského arcibiskupství.
Vysvětlení biskupského hesla - první dvě latinská slova (ORACIO -modlitba a VERBUM - slovo) vycházejí z evangelia Mk 3,14: „Ustanovil jich Dvanáct, aby byli s ním a aby je posílal kázat“ a ze Sk 6,4: „My však se oddáme modlitbě a službě slova.“ Třetí slovo (ARDOR - zápal, horlivost, plamen) se inspiruje např. žalmem 69,10: „Horlivost pro Tvůj dům mne stravuje.“
„Přijetí biskupského svěcení je pro mne na prvním místě výzvou k ještě hlubšímu duchovnímu životu. Moje hlavní touha je žít lépe a žít naplno ve službě naší arcidiecézi a univerzální církvi“ (slova nového pražského pomocného biskupa).