Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. června 2019

17. 6. 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež s ropnými magnáty o klimatu: Rozhodněte se pro dobro!

17. 6. 2019

Klimatická krize vyžaduje rozhodnou akci, a to nyní a zde. Církvi plně záleží na tom, aby dostála své roli, řekl papež František vrcholným manažerům ropných a plynařských společností, které již podruhé do Vatikánu pozval Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji ve spolupráci s univerzitou Notre Dame - Mendoza College of Business ze Spojených států amerických.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměť

17. 6. 2019

Římský biskup se v neděli vydal na pastorační návštěvu do 200 kilometrů vzdáleného italského městečka Camerino, postiženého před třemi roky zemětřesením, jehož následky jsou dosud patrné. Ze 381 kostelů diecéze Camerino je 345 kostelů v havarijním stavu, včetně katedrály, kterou papež mohl navštívil jen s přílbou na hlavě. I samotné hlavní náměstí bylo obyvatelům zpřístupněno pouze výjimečně kvůli dnešní papežské bohoslužbě.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František: Chudým se upírá i jejich chudoba

14. 6. 2019

„Naděje ubohých nezajde navždy“ (Žl 19,9) – tento verš z devatenáctého žalmu se stal titulem letošního papežského poselství ke Světovému dni chudých, který letos připadne na 17. listopad. Církev bude tento den, který papež František vyhlásil v závěru Roku milosrdenství, slavit již podruhé, a sice o neděli předcházející slavnosti Ježíše Krista Krále.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

V katedrále Notre Dame se bude v sobotu slavit první mše

14. 6. 2019

V pařížské katedrále Notre Dame v sobotu věřící poprvé od dubnového požáru oslaví mši svatou. Liturgie pro malou skupinu lidí se bude slavit v boční kapli a uskuteční se u příležitosti zasvěcení chrámu, které připadá na 16. června. Předsedat jí bude pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Na prostranství před katedrálou bude možné uctít sochu Panny Marie. Jde o to, aby se tady lidé opět mohli modlit, říká rektor katedrály.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Boží tipy na prázdniny aneb už víte, kam na dovolenou?

14. 6. 2019

Čas prázdnin a dovolených je již za dveřmi a možná přemýšlíte, kam ve chvílích odpočinku vyrazit. Vybízí nás k němu i sám Ježíš, který svým učedníkům řekl: „Pojďte sami stranou na pusté místo a trochu si odpočiňte!“ (Mk 6,31) Jak tedy s volným časem naložit a spojit příjemné třeba s poznáním něčeho nového? Přinášíme několik tipů napříč celou republikou...
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Programové tipy Radia Proglas na 25. týden 2019

14. 6. 2019

V týdnu od 17. června naladíte na Proglasu například finále soutěže Hrdina Barvínku nebo pořad olomouckého studia o významu známkování ve škole.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František předal vatikánským diplomatům Desatero nuncia

14. 6. 2019

Od středy 13. června se koná ve Vatikánu setkání apoštolských nunciů, které každé tři roky svolává papež František. Letos se sjelo celkem 103 vatikánských diplomatů, zastupujících papeže u většiny států světa. Ve čtvrtek 14. června se pak setkali se Svatým otcem, který jim předal „Desatero nuncia“. Chcete-li lépe pochopit poslání papežova zástupce, kterým je v naší zemi od loňského roku Charles Daniel Balvo, čtěte dále.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Církev v Hongkongu podpořila protesty proti změně extradičního zákona

13. 6. 2019

Církev v Hongkongu podpořila protest proti novele zákona o extradici do kontinentální Číny. Milion lidí manifestovalo před dvěma dny v ulicích Hongkongu proti změnám zákona, které by umožnily vydávat nepohodlné občany do rukou pekingského režimu. Hongkongská diecéze dnes vybídla vládu k pozastavení novelizace zákona, dokud nebudou vysvětleny s ním spojené obavy.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František: DNA křesťanského společenství tvoří jednota a osvobození se od sebe

13. 6. 2019

V pravidelné středeční audienci se papež František vrátil k novému cyklu katechezí věnovaných šíření evangelia v počátcích dějin církve podle knihy Skutky apoštolů. Doplnění sboru Dvanácti, které se uskuteční díky společnému rozlišování, klade důraz na to, že společenství vítězí nad rozdělením, izolací a je prvním svědectvím, které apoštolové nabízejí. Během pozdravu polským poutníkům Svatý otec znovu připomněl, že lidský život musí být chráněn ve všech svých fázích, tj. již od mateřského lůna až do stáří.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve