Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Generální sekretář ERC k protestu ve svatovítské katedrále

18. 10. 2018

Při úterní (16. října 2018) bohoslužbě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě došlo k protestu polonahé aktivistky Anety Petani, která se vymezila proti kázání Mons. Petra Piťhy při mši svaté na svátek sv. Václava. Přinášíme reakci generálního sekretáře Ekumenické rady církví (ERC) Petra Jana Vinše, kterou adresoval kardinálovi Dominikovi Dukovi OP.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Proč Římskokatolická církev nepodporuje ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy?

18. 10. 2018

V současné době probíhá ve společnosti diskuze, zda by měla Česká republika ratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu (IÚ). Římskokatolická církev svůj postoj k tomuto dokumentu již několikrát vyjádřila. Níže je krátké shrnutí, proč Římskokatolická církev nepodporuje ratifikaci této Úmluvy.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Misijní neděle 2018: Příprava na povolání, které dostal každý pokřtěný

18. 10. 2018

21. listopadu se můžeme v kostele při nedělní mši svaté soustředit zejména na myšlenku šíření radostné zprávy; blíží se totiž Misijní neděle. Ta je letos přípravou na Mimořádný misijní měsíc říjen 2019 a jako obvykle je součástí i sbírka na rozvoj Papežských misijních děl.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Katolický týdeník: Sekty deformují pohled na svět

17. 10. 2018

Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost je však přesto na místě.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Jižní Súdán: Biskupové mají obavy o mladé lidi vyrůstající za války

17. 10. 2018

Předseda Súdánské biskupské konference Barani Eduardo Hiiboro Kussala vyjádřil během probíhající Synody o mladých lidech obavy o osud o generaci mladých lidí, kteří vyrůstají během občanské války v Jižním Súdánu. Jedním z hlavních cílů katolické církve v zemi je nyní především podpora vzdělávání a překonávání válečných traumat.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František: Pokud druhého urážíš a nenávidíš, je to vražda

17. 10. 2018

V dnešní pravidelné audienci se papež František ještě jednou vrátil k pátému přikázání „Nezabiješ“ a zaměřil se na jeho hlubší význam, uvedený v Matoušově evangeliu. Již samotný hněv, urážka, pohrdání druhými či lhostejnost vůči nim jsou jistou formou zabití. Pravá láska je ta, která dokáže druhým odpustit a přijmout i ty, kteří nám ublížili.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Programové tipy Radia Proglas na 42. týden 2018

16. 10. 2018

V týdnu od 16. do 21. října naladíte na Proglasu týdeník Vítejte, senioři! věnovaný žonglování, zbojnické Folklórní okénko.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Za mír se musíme modlit neustále, říká papež František

16. 10. 2018

V těchto dnech se koná v italské Bologni konference nazvaná „Mosty míru“, kterou organizuje komunita Sant'Egidio. Svoje poselství zaslal účastníkům i papež František. Zdůraznil v něm, že před zlem nesmíme nikdy ustupovat.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Poselství papeže Františka k Světovému dni výživy

16. 10. 2018

Dnes si připomínáme Světový den výživy, jehož cílem je propagace aktivit směřující k vymýcení hladu ve světě. Papež František při této příležitosti adresoval své poselství Organizaci pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization – FAO), která se tomuto tématu v rámci OSN věnuje. Svatý otec zdůraznil, že navzdory technologickému pokroku stále hladoví miliony lidí po celém světě.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 21. října 2018

15. 10. 2018

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve