Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

14. 2. 2020

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

14. 2. 2020

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František: Pláč očišťuje a obnovuje

13. 2. 2020

Ve středu 12.2. dopoledne se vatikánské aule Pavla VI. konala generální audience. Byla zahájena čtením z knihy proroka Zachariáše (12,10). Tento starozákonní prorok předpovídá seslání ducha milosti a prosby o slitování na obyvatele Jeruzaléma, takže „budou naříkat nad tím, kterého probodli“.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

13. 2. 2020

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Celostátní setkání mládeže proběhne v Hradci Králové

13. 2. 2020

Město Hradec Králové bylo vybráno jako dějiště Celostátního setkání mládeže v roce 2021.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

V rámci Světového dne nemocných navštívil kardinál Duka pražskou Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi

12. 2. 2020

Kardinál Dominik Duka spolu s pomocným biskupem Zdenkem Wasserbauerem a emeritním biskupem Karlem Herbstem navštívili v úterý 11. února v rámci Světového dne nemocných tři nemocnice pražské arcidiecéze.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Kardinál Michael Czerny představuje exhortaci "Querida Amazonia"

12. 2. 2020

Zvláštní sekretář Synody pro Amazonii, kardinál Michael Czerny, představuje exhortaci, kterou papež dokončil na konci prosince minulého roku a která byla dnes zveřejněna. Představuje čtyři velké Františkovy „sny“ pro tento region, včetně snu o misijní církve s amazonskou tváří.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Souhrn post-synodální apoštolské exhortace Querida Amazonia

12. 2. 2020

Ve Vatikánu dnes byla zveřejněna post-synodální apoštolská exhortace "Querida Amazonia" (Milovaná Amazonie). Dokument sleduje nové cesty evangelizace, péči o životní prostředí a chudé. Papež František doufá v nový misijní impuls a podporuje roli laiků v církevních komunitách. Níže přinášíme souhrn jednotlivých kapitol dokumentu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Tomáš Halík obdrží Cenu J.A. Komenského pro rok 2020

11. 2. 2020

Dne 28. března 2020 přezveme Tomáš Halík Cenu Jana Amose Komenského pro rok 2020 v nizozemském kostele Grote Kerk v Naardenu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Kardinál Marx nebude kandidovat na předsednictví biskupské konference

11. 2. 2020

Německá biskupská konference si začátkem března bude hledat nové vedení. Její dosavadní předseda, kard. Reinhard Marx, dnes oznámil, že již nebude kandidovat na druhé volební období.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve