Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Počty každoročně pokřtěných se v ČR mění jen málo, tradiční křty dospělých o Velikonocích budou muset letos počkat.

8. 4. 2020

Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do 1 roku, 3.643 starších dětí a 1.138 dospělých, tedy necelých 20 tisíc nově pokřtěných v katolické církvi, což je o ca 900 osob méně než za rok 2018. Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

8. 4. 2020

Nejstarší generace platí za nynější pandemie nejvyšší cenu, a proto právě toto pokolení, které nás uvedlo do života, církev ubezpečuje o mateřské přítomnosti, blízkosti a duchovní útěše, čteme v dnešním poselství, jež vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život adresoval seniorům.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

8. 4. 2020

Papež František se opětovně snaží zmírnit hospodářský dopad nynější situace na nejchudší státy. V rámci Papežských misijních děl proto zřídil krizový fond a vložil do něj základní částku 750 tisíc dolarů. Cílem je pomoci zemím a společenstvím, které zasáhla nákaza koronavirem, a to prostřednictvím církevních institucí.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

8. 4. 2020

Předvelikonoční středeční katechezi pronesl papež v knihovně Apoštolského paláce. Její téma bylo jako každý rok ve Svatém týdnu věnováno nadcházející slavnosti Velikonoc. Připomněl, že „nám Velikonoce připomínají, že Bůh může všechno v dobré obrátit.“
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

8. 4. 2020

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Australský nejvyšší soud zprostil kardinála Pella obvinění

7. 4. 2020

Australský nejvyšší soud dnes, v úterý 7. dubna, v odvolacím řízení zbavil kardinála George Pella obvinění ze sexuálního zneužívání. Sedmičlenný soud toto jednomyslné rozhodnutí zdůvodnili tím, že „důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem, a existuje tak „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba".
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Karmelitánské nakladatelství poskytlo zdarma ke stažení exhortaci papeže Františka: Christus Vivit

7. 4. 2020

Karmelitánské nakladatelství dalo k dispozici zdarma ke stažení e-knihu Christus Vivit (Kristus žije). Jedná se o posynodní apoštolskou exhortaci papeže Františka, která je určená především mladým lidem. Přinášíme odkaz ke stažení.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Před třiceti lety byli J. Graubner, J. Hrdlička, F. V. Lobkowicz a F. Radkovský vysvěceni na biskupy

7. 4. 2020

Dnes je to právě 30 let, co čtyři nově jmenovaní biskupové přijali v Praze a v Olomouci své biskupské svěcení. Biskupy se před 30 lety stali Jan Graubner, dnešní arcibiskup olomoucký, Josef Hrdlička, dnes emeritní pomocný biskup olomoucký, František Václav Lobkowicz, současný biskup ostravsko-opavský a František Radkovský, dnes emeritní biskup plzeňský.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Inspirace: Velikonoce v rodině

7. 4. 2020

Portál Liturgie.cz připravil videoseriál o tom, jak nás prvky bohoslužby v kostele mohou inspirovat při prožití Velikonoc v domácnosti. Přinášíme odkazy podle jednotlivých dnů Velikonočního tridua - od Zeleného čtvrtku až po Vigilii vzkříšení.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Katolický týdeník: Pokus o umlčení řeholí

7. 4. 2020

V polovině dubna si připomínáme 70. výročí od akce K, kterou komunistický režim na desetiletí zásadně omezil řeholní život v Československu. Dvě vlny tohoto tažení proti řeholím znamenaly konec pro 239 klášterů a 2 376 řeholníků skončilo v internaci. Ženské komunity později čekala obdobná akce Ř.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve