Jdi na obsah Jdi na menu

Z Vatikánu

Příspěvky

Obrácení

16. 1. 2021

Průzkumy jsou zbytečné, má-li politik kuráž vyrazit mezi lidi. Ještě hlubší zkušenost získá student, který se rozhodne konat svoji praxi v nejchudších částech světa. Když se vrací, většina z nich je přesvědčena, že bezprostřední setkání s chudými na ulicích   súdánského Chartúmu nebo bengálské Kalkaty je obohatilo na celý život. Proč se tak rádi skrýváme za různé bariéry nebo utíkáme do anonymity?
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Zbaveni beznaděje

16. 1. 2021

Nedávno jsem slyšel rozhovor dvou nadšenců, hvězdářských amatérů, o slunovratu. Slunovraty a rovnodennosti jsou nesporně v ročním cyklu našich životů něčím výjimečným, a tihle dva se bavili o tom, kdy že je nejdelší noc.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

K osmdesátému výročí Messiaenova „Kvartetu pro konec časů“

16. 1. 2021

Stalag VIII. A – takto se v německé vojenské organizaci nazýval zajatecký tábor ve Zhořelci, městečku, které dnes vyznačuje hranice mezi Německem a Polskem. Pomník u vjezdu do obce připomíná, že od 7. září 1939 do 8. května 1945, kdy Stammlager osvobodila ruská armáda, tudy prošlo 120 tisíc vězňů a upřesňuje: „Velký počet jejich úmrtí zapříčinil hlad, zima, nemoci a brutální vraždy ze strany vedení Stalagu“.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Modlitba chvály

16. 1. 2021

Pokračujeme v katechezích o modlitbě a dnes dáme prostor dimenzi chvály. Podnět si vezmeme z jednoho kritického momentu Ježíšova života. Po počátečních zázracích a zapojení učedníků do zvěstování Božího království se Mesiášovo poslání ocitá v krizi.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Křtem se Ježíš pohroužil do naší situace

16. 1. 2021

Dnes slavíme Křest Páně. Před pár dny jsme se rozloučili s Dítětem Ježíšem, kterého navštívili mudrci, a dnes se s Ním setkáváme jako již s dospělým na březích Jordánu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu