Z Vatikánu

O osvobozující milosti

17. 2. 2020

Papež František překvapil obsahem svojí apoštolské exhortace o Amazonii. Zaskočil zejména ty, kteří význam tohoto textu řádného církevního magisteria redukovali na otázku, zda bude obsahovat alespoň nějakou poznámku o svěcení ženatých mužů pro tento region, což by prý vyřešilo tamější nedostatek kněží.

Boží Zákon je nástroj svobody

17. 2. 2020

Dnešní evangelium (srov. Mt 5,17-37) je vzato z „horského kázání“ a pojednává o plnění Zákona, o tom, jak plnit Zákon. Ježíš chce svým posluchačům pomoci ke správnému pojetí Mojžíšských předpisů a přikázání a nabádá je ke vstřícnosti vůči Bohu, který nás vychovává k opravdové svobodě a odpovědnosti prostřednictvím Zákona.

| Rubrika: Z Vatikánu

Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

17. 2. 2020

Zvláštní sekretář Synody pro Amazonii, kardinál Michael Czerny, představuje exhortaci, kterou papež dokončil na konci prosince minulého roku a která byla dnes zveřejněna. Představuje čtyři velké Františkovy „sny“ pro tento region, včetně snu o misijní církvi s amazonskou tváří.

O blahoslavenstvích - Blahoslavení plačící

17. 2. 2020

Vydali jsme se na cestu za blahoslavenstvími a dnes se zastavíme u toho druhého: Blahoslavení plačící, neboť oni budou potěšeni . V řeckém jazyce, jímž je psáno evangelium, je toto blahoslavenství formulováno slovesem, které není v trpném rodě - blahoslavení totiž pláčem netrpí – nýbrž v činném – pláčou  zvnitřku.