Jdi na obsah Jdi na menu

Z Vatikánu

Příspěvky

Těšit se na Soudce, který přijde

10. 12. 2018

Stěží nepřiznat, že se přinejmenším v citové sféře vynořil ve vztahu ke Kristovu náměstku mezi věřícími - a to nejenom katolíky – hluboký rozkol. Jedněm se mesiášská říše hroutí a druzí ji budují. Přitom se jedni vztekají a druzí veselí anebo naopak. Obě strany asi mají v něčem pravdu a v něčem se mýlí, nikoli však nutně a vždycky právě v tom, co sami za pravdu či  omyl považují.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Konverze je úplná, vede-li k pokornému uznání našich pochybení

10. 12. 2018

Minulou neděli nás liturgie nabádala, abychom prožívali advent a očekávání Pána v postoji bdění a modlitby. Dnes, o druhé adventní neděli je nám ukazováno, jakou dát tomuto očekávání náplň, totiž vydat se cestou obrácení, konkretizovat toto očekávání.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

O Otčenáši – Nauč nás modlit se

10. 12. 2018

Dnes zahájíme cyklus katechezí o Otčenáši. Evangelia popisují ve velice živých obrysech Ježíše jakožto muže modlitby : Ježíš se modlí. Ačkoli bylo jeho poslání bezodkladné a mnoho lidí se něho s naléháním obracelo, Ježíš vnímal potřebu stahovat se do ústraní samoty a modlit se. Markovo evangelium podává tuto podrobnost hned od prvního popisu Ježíšovy veřejné činnosti (srov. Mk 1,35).
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Dovolili jsme si přispět naší troškou písku do mlýna

10. 12. 2018

Tradici betlémů na náměstí sv. Petra založil v roce 1982 papež Jan Pavel II. Před obeliskem v centru náměstí se jich vystřídalo mnoho. Letos poprvé nám ale betlémská scéna doslova roste před očima – tedy pokud by nebyla z větší části pečlivě skrytá za jutovinou. – Pojatá je jako vysoký reliéf vytvořený z písku. Ze severoitalského Jesola ho sem bylo navezeno 700 tun. Scéna dlouhá 16 m a ve střední části 5 m vysoká. Pracují na ní tři sochaři Holanďanka Susanne Ruseler, Rus Ilja Filimoncev a Radovan Živný z České republiky. Požádali jsme tohoto rodáka ze Žďáru nad Sázavou o rozhovor přímo „v sochařské dílně“, která vyrostla uprostřed Náměstí Svatého Petra.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu

Všechno může ten, kdo důvěřuje ve všem Bohu

10. 12. 2018

Boží Slovo nám dnes prezentuje alternativu. V prvním čtení člověka, jenž na počátku řekl Bohu ne . V evangeliu Marii, která při zvěstování řekla Bohu ano . V obou čteních hledá Bůh člověka. V prvním případě přichází k Adamovi s otázkou: »Kde jsi?« ( Gn 3,9), a on odpovídá »Skryl jsem se« (v.10). V druhém případě přichází k Marii, která je bez hříchu a  odpovídá: »Jsem služebnice Páně« ( Lk 1,38). Odpověď tady jsem je opakem oné skryl jsem se . Tady jsem, Bohu otevírá, zatímto hřích uzavírá, izoluje a uvrhuje do samoty se sebou.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z Vatikánu