Jdi na obsah Jdi na menu

Víra v životě

Příspěvky

Den památky obětí holocaustu 27.1.

26. 1. 2020

Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války. Termín holokaust byl později rozšířen i pro vyvražďování jiných (etnických, náboženskyých a politických) skupin (např. genocida ve Rwandě 1994).
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Knižní tip: A přesto říci životu ano: Viktor E. Frankl

22. 1. 2020

Kniha spojuje dva slavné texty Viktora E. Frankla (1905–1997), psychiatra s českými kořeny a zakladatele logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945. 
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Karel Fořt († 21.1.2014)

21. 1. 2020

Karel Fořt – známý jako "Otec Karel" z Radia Svobodná Evropa, skaut, kněz, vlastenec.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

21. 1. 2020

„Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel: „Svlíct a tady pod sprchu!“ Voda byla ledová, bylo 21. ledna! Pak mě strčil do cely, kde místo záchodu byla jen díra do země. Jak jsem tak stál nad tím tureckým záchodem, tak si říkám: „Tak, Venco, a konec idyly!“ Hned první noc mě vytáhli k výslechu. … (Václav Dvořák)
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Být někým jiným, než jsem?

21. 1. 2020

Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem. Nebyl pak pouze nejlepším automechanikem v okolí, ale také šťastným a naplněným člověkem.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Týden modliteb za jednotu křesťanů

15. 1. 2020

"Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem Letnic) a je odezvou na Ježíšovu tzv. velekněžskou modlitbu, ve které prosil „aby všichni byli jedno“ (srov. Jan 17, 18). (odkaz na web pastorace.cz)
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Potřebuji vědět, kdo jsem

15. 1. 2020

Jednou z nejhlubších potřeb člověka je potřeba identity: potřebuji vědět, kdo jsem, kam patřím. Mám potřebu existovat ve svých očích i v očích druhých. Všichni máme ale v této oblasti deficit. Mimořádně hluboký deficit. (Deficit = manko, ztráta, schodek)...
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Josef Kemr

14. 1. 2020

Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

14. 1. 2020

"Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze. Učinil to jako protest proti pasivitě veřejnosti po okupaci Československa armádami komunistických států v čele se Sovětským svazem. Zemřel pak za tři dny. (odkaz na web ČT24)
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě

Etty Hillesum - výročí narození (15. 1. 1914)

13. 1. 2020

Už uplynulo více než 100 let od narození Ester "Etty" Hillesum. Etty se narodila 15. ledna v roce 1914 v židovské rodině v Holandsku. Získala právnické vzdělání a studovala i psychologii. V roce 1942 se dobrovolně přihlásila do koncentračního tábora, aby mohla sdílet utrpení se svými souvěrci. 30. listopadu 1943 byla v Osvětimi se svými rodiči a bratry popravena. Etty si během druhé světové války psala deníky, které se po válce staly bestsellerem (odkaz na kna.cz).
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Víra v životě