Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Skončilo 121. plenární zasedání ČBK

22. 1. 2020

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali na 121. plenárním zasedání, které se tentokrát konalo na Arcibiskupství pražském. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených, sestra Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Čeští biskupové popřáli kardinálu Schönbornovi k jeho dnešním 75. narozeninám

22. 1. 2020

Rakouský kardinál Christoph Schönborn dnes oslavil 75 let.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Fotogalerie: Ekumenická slavnost v Praze v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů 20. ledna 2020

21. 1. 2020

V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích uskutečnila ekumenická slavnost za účasti českých a moravských biskupů a představitelů křesťanských církví. Předsedal Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a místopředseda ČBK; kázal Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda ERC. Foto: Jakub Šerých, Člověk a Víra
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Prosme o milost vděčnosti za to, že jsme křesťané

21. 1. 2020

„Být křesťanem, knězem a biskupem je zdarma Bohem daný dar,“ kázal papež při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. „Být svatým znamená opatrovat bezplatnost tohoto vyvolení,“ konstatoval.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Česká křesťanská akademie oslavila 30 let trvání

21. 1. 2020

Česká křesťanská akademie (ČKA) vznikla jako první nezávislá ekumenická instituce na počátku roku 1990; navázala na činnost křesťanských bytových seminářů v době komunismu. Jejím posláním je podporovat dialog mezi církvemi a společností, vnitrocírkevní dialog, ekumenický a mezináboženský dialog a rozvoj křesťanských intelektuálních center v regionech. Dnes má ČKA 1110 členů, 68 místních skupin po celé České republice, 11 odborných sekcí a několik kolektivních členů (jako je Asociace katolických lékařů, Společnost pro církevní právo, Vysokoškolské katolické hnutí apod.)
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Sbírka v olomoucké arcidiecézi překročila rekordních 30 milionů

21. 1. 2020

Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze již předčila dosavadní rekord a překročila hranici 30 milionů korun. V kasičkách, s nimiž koledníci vyšli na začátku ledna do ulic Olomouckého, Zlínského a části Pardubického a Jihomoravského kraje, dosud bylo 31,8 milionu korun. Zbývá přitom ještě sečíst půldruhého procenta. Loni koledníci vybrali 29,8 milionu korun a šlo o nejvyšší částku od založení sbírky v roce 2000. ČTK to zjistila z údajů charity na www.trikralovasbirka.cz.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. ledna 2020

20. 1. 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Kardinál Czerny převzal diakonii sv. Michaela Archanděla ve čtvrti Pietralata

20. 1. 2020

Ve farnosti sv. Michala Archanděla na východním předměstí Říma Pietralata se v neděli 19. ledna konala slavnost převzetí titulu kardinálské diakonie kardinálem Michaelem Czernym, podtajemníkem Sekce pro migranty a uprchlíky dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Diakonii sv. Michaela Archanděla mu přidělil Svatý Otec František při konzistoři 5. října 2019 spolu s kardinálskými insigniemi.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Arcibiskup Cyril Vasiľ byl jmenován apoštolským administrátorem košické eparchie

20. 1. 2020

Papež František jmenoval apoštolského administrátora „sede plena“ košické eparchie pro katolíky byzantského obřadu Jeho Excelenci Mons. Cyrila Vasiľa SJ, titulárního arcibiskupa Ptolemaidy v Libyi, který dosud působil ve funkci sekretáře Kongregace pro východní církve.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež k Centru Simona Wiesenthala: Nikoli řešení silou, nýbrž cesta sbližování

20. 1. 2020

Spojuje nás přání přivádět svět k většímu respektu vůči lidské důstojnosti, která náleží každému člověku rovným dílem a nezávisí na jeho původu, náboženství a společenském postavení.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve