Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

7. 8. 2020

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

7. 8. 2020

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Libanonský kněz po explozích v Bejrútu: „Potřebujeme vaše modlitby“

6. 8. 2020

Libanonský katolický kněz P. Miled el-Skayyem z kostela sv. Jana Pavla II. v Keserwane požádal věřící na celém světě, aby se modlili za mrtvé, jejich rodiny a za stovky zraněných při nedávných explozích v Libanonu. „Prosíme vaše národy, aby v této těžké situaci nosili v srdci Libanon a svěřujeme se vám a vašim modlitbám, aby Pán díky nim ochránil Libanon od zla."
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Čtyři nové sociální byty dostanou arcibiskupské požehnání

6. 8. 2020

Arcidiecézní charita Praha zve na slavnostní otevření nového sociálního bydlení Fatima v Praze-Třeboradicích, kterému ve středu 12. srpna 2020 od 14.00 hodin požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Charita pro Libanon: sbírka na pomoc Bejrútu

6. 8. 2020

V reakci na výbuch, který ve středu 4. srpna otřásl libanonským Bejrútem a vyžádal si několik desítek mrtvých a tisíce zraněných, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou. Z krizového fondu bylo prozatím uvolněno 300 tisíc Kč na bezprostřední pomoc.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Katolický týdeník: Sociální bubliny

6. 8. 2020

Často slýcháme o problému sociálních bublin. Jde o názorově či věkově spřízněné skupiny, do nichž rádi zamíříme a pobudeme zde s ostatními. A rádi. Od přátel se leccos dozvíme, vzájemně si pomáháme, víme, že jsme si nablízku. Jenže platí to i v případě, kdy se ocitneme ve virtuálním světě - kde také máme své „přátele“?
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

6. 8. 2020

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

6. 8. 2020

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Papež František: Modleme se za Libanon

5. 8. 2020

Po obvyklé letní červencové přestávce začal papež na první srpnovou středu opět s pravidelnými týdenními katechezemi v přímém přenosu z Apoštolského paláce. Svatý otec uvedl nový cyklus pod titulem „Uzdravit svět“. Po katechezi vyzval k modlitbě za oběti včerejších výbuchů v hlavním městě Libanonu, kde zahynulo nejméně 100 lidí.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Výstava "Nebe bylo plné hvězd" připomene 70. výročí pokusu o likvidaci klášterů v českých zemích

5. 8. 2020

Kanonie premonstrátů v Želivě a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zve na výstavu "Nebe bylo plné hvězd", která je věnovaná centralizačním a internačním klášterům v českých zemích. Výstava potrvá od 9. 8. - 31. 10. 2020. Mši svatou v rámci slavnostního zahájení 9. srpna v 10.30 hodin v Želivi bude sloužit pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP. V rámci vernisáže bude také prezentována kniha Katolická církev v Československu / Kardinál Josef Beran a jeho doba, kterou vydává ÚSTR společně s Katolickým týdeníkem. Kniha bude v distribuci KNA.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve