Jdi na obsah Jdi na menu

Z české církve

Příspěvky

Na Velehradě se uskuteční 131. plenární zasedání ČBK

21. 4. 2022

Ve dnech 26. - 27. dubna 2022 se uskuteční 131. zasedání ČBK na moravském Velehradě. Jednání se budou účastnit také předsedové konferencí ženských a mužských řádů, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Požehnané Velikonoce 2022

14. 4. 2022

Pokojné prožití velikonočních svátků.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Výběrové řízení na místo ředitele/ky školské právnické osoby Církevní gymnázium Kutná Hora

13. 4. 2022

Biskupství královéhradecké jako zřizovatel vyhlašuje VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ na místo ŘEDITELE ŠKOLSKÉ PRÁVNICKÉ OSOBY CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM V KUTNÉ HOŘE se sídlem Jiřího z Poděbrad 288, 284 01 Kutná Hora s nástupem od 1. 9. 2022.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Velikonoční tradice podle průzkumu dodržují víc ženy a starší lidé: Co pro Čechy znamenají Velikonoce?

13. 4. 2022

Velikonoce jsou pro většinu lidí v Česku spojené s dodržováním tradic. Silnější vztah k velikonočním tradicím mají ženy a starší lidé, vlažnější naopak muži a mladí lidé do 29 let. Pro tři ze čtyř lidí patří k oslavě Velikonoc pečení velikonočního beránka nebo mazance, barvení vajec i pletení pomlázky. 7 z 10 Čechů tyto svátky zároveň vnímá jako příležitost k návštěvě příbuzných a více než polovina na Velikonoce sbírá vrbové kočičky. Přestože lidé Velikonoce nevnímají v první řadě jako křesťanské svátky, často si uvědomují křesťanský původ řady dodržovaných tradic. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro katolickou církev zpracovala agentura IBRS.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Velikonoční triduum krok za krokem

13. 4. 2022

Velikonoce a beze sporu i jejich samotný závěr zvaný triduum (třídení) jsou pro křesťany vrcholem celého církevního roku. Největší slavností, které mají v životě každého křesťana zaujímat to nejdůležitější místo. Jednotlivými dny Svatého týdne (začínající Květnou nedělí a končící nedělí Zmrtvýchvstání Páně) si připomínáme řadu klíčových událostí. Nabízíme představení následujících velikonočních dní, jejich symboliky a významu.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Evropské církve žádají prezidenty Putina a Zelenského o velikonoční příměří na Ukrajině

13. 4. 2022

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC), kard. Jean-Claude Hollerich SJ a rev. Christian Krieger, zaslali v pondělí 11. dubna dopis adresovaný prezidentům Ruska a Ukrajiny Vladimíru Putinovi a Volodymyru Zelenskému, v němž vyzývají k velikonočnímu příměří na Ukrajině od půlnoci 17. dubna do půlnoci 24. dubna.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Přejeme vám požehnané Velikonoce

12. 4. 2022

Požehnané Velikonoce 2022 vám přeje Sekce pro mládež ČBK a Asociace křesťanských spolků mládeže, z. s.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Katolická církev v ČR pomáhá Ukrajincům: Ubytování, potraviny ale i pomoc s integrací

11. 4. 2022

Do konkrétní pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se v České republice zapojily již téměř všechny diecéze a řada mužských i ženských řeholí. Největší pomoc spočívá v nabídce ubytování, které poskytla přímo biskupství, kláštery, ale i jednotlivé farnosti a farníci. Aktuálně se podařilo ubytovat již přes 6 tisíc uprchlíků a mnoha tisícům dalších je pravidelně poskytována jiná forma podpory. Více než 10 tisíc Ukrajinců již také využilo služeb Charit, včetně pomoci při hledání ubytování.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Mimořádná velkopáteční přímluva za mír

11. 4. 2022

Česká biskupská konference rozhodla, že se na letošní Velký pátek zařadí mimořádná přímluva za mír na Ukrajině a na celém světě.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve

Svatý týden: Kde všude se můžete potkat s našimi biskupy

8. 4. 2022

Květnou nedělí začíná Svatý týden, který vyvrcholí Velikonočním triduem a slavností Zmrtvýchvstání Páně. Přinášíme program oslav v římskokatolických diecézích, kde se můžete setkat s našimi biskupy.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Z české církve